Opowiadania

Dwa jabłka

Ocenianie
Osądzanie

Ojciec i jego córka bawili się w parku. W pewnym momencie mała dziewczynka zauważyła sprzedawcę jabłek. Poprosiła tatę, żeby kupił jej jabłko. Ojciec nie miał przy sobie dużo pieniędzy, ale wystarczyło mu, żeby kupić dwa jabłka. Kupił więc dwa owoce i dał córce.

Jego córka trzymała dwa jabłka, po jednym w każdej rączce. Po chwili tata zapytał ją, czy może podzielić się z nim jednym jabłkiem. Gdy dziewczynka usłyszała pytanie, szybko ugryzła jedno jabłko. I zanim jej ojciec zdążył cokolwiek jeszcze powiedzieć, ugryzła także drugie jabłko.

Tata był bardzo zaskoczony. Zastanawiał się, jaki błąd popełnił, wychowując córkę, że tak się zachowała i była tak zachłanna. Zamyślił się i zrobiło mu się bardzo smutno. Po chwili doszedł do wniosku, że może wymaga za dużo, że może po prostu jego córka jest za młoda, by zrozumieć czym jest dzielenie się i dawanie.

I nagle jego córka, wyciągając jedną rękę z jabłkiem w jego stronę, powiedziała: „Tato, to jabłko jest o wiele słodsze i bardziej soczyste, proszę.”

Mężczyzna zaniemówił. Poczuł się naprawdę bardzo źle, że szybko i tak źle ocenił swoje własne dziecko. Po chwili jednak jego twarz rozjaśnił wielki uśmiech, gdy w pełni zrozumiał, dlaczego jego córka szybko ugryzła oba jabłka.

 

PAMIĘTAJ!

Nie oceniaj i nie wyciągaj wniosków zbyt szybko. Zawsze poświęcaj czas na lepsze zrozumienie drugiego człowieka. Osądzanie pozostaw Bogu.

 

ZOBACZ W BIBLII:

„Ty zaś czemu osądzasz swego brata? Albo i ty, czemu pogardzasz swoim bratem? Wszak wszyscy staniemy przed sądem Bożym. Bo napisano: Jakom żyw, mówi Pan, ugnie się przede mną wszelkie kolano i wszelki język wyznawać będzie Boga. Tak więc każdy z nas za samego siebie zda sprawę Bogu. Przeto nie osądzajmy już jedni drugich, ale raczej baczcie, aby nie dawać bratu powodu do upadku lub zgorszenia.” List św. Pawła do Rzymian 14,10-13;

„Nie obmawiajcie jedni drugich, bracia. Kto obmawia lub osądza brata swego, obmawia zakon i osądza zakon; jeżeli zaś osądzasz zakon, nie jesteś wykonawcą zakonu, lecz sędzią. Jeden jest zakonodawca i sędzia, Ten, który może zbawić i zatracić. Ty zaś kim jesteś, że osądzasz bliźniego?” List św. Jakuba 4,11-12.

 

 

FacebookTwitter

OCEŃ ARTYKUŁ

super materiał
54

Inne Opowiadania

Pokaż więcej
Filtruj zawartość

Temat

Wesprzyj Fundację
i bibliadladzieci.com

Prowadzenie Fundacji oraz realizowane przez nas działania wymagają wielu środków finansowych i nakładu pracy. Jeśli podoba ci się ta strona i to, co robimy – możesz wspomóc naszą działalność. Każda pomoc się przyda!

Wesprzyj nas

Możesz nas śledzić

Newsletter

Copyright (c) 2020 Copyright Holder All Rights Reserved.