Opowiadania

Kłamstwa i oszustwa

Uczciwość

Czekając na autobus po szkole Adaś – najbardziej popularny i lubiony chłopiec w klasie – wyjął worek ze swojego plecaka. Zaczął wyjmować: najnowszy telefon, zdalnie sterowany helikopter, najnowszą super fajną grę lego – wszystko, żeby pochwalić się przed kolegami. Chłopaki zawsze byli pod wrażeniem wszystkiego co Adaś ma. Niektórzy nawet mu zazdrościli.

Grześ podszedł do grupki chłopców w momencie kiedy Adaś chował worek ze swoimi nowymi rzeczami do plecaka. „O! Na pewno masz tam znowu jakieś super zabawki” zawołał Grześ. „Chciałbym mieć takie rzeczy jak ty!”

„Podobają ci się moje zabawki?” Zapytał Adaś z uśmieszkiem na twarzy. „Wiesz co? Dzisiaj jestem w dobrym humorze. Dam ci wszystko co mam w worku za jedyne 5 zł.” „WOW!” – cała grupa krzyknęła zaskoczona. Wszyscy chłopcy wiedzieli, że w worku znajdują się wspaniałe skarby i żaden z nich nie odrzuciłby takiej propozycji.

Grześ szybko sięgnął do kieszeni, wyciągnął 5 zł i podał je Adasiowi. Ten sięgnął do swojego plecaka, wyciągnął worek i podał go Grzesiowi. Ogromnie podekscytowany Grześ zajrzał do worka i… odwrócił się ze złością i krzyknął „oszukałeś mnie! W worku nic nie ma! Oddaj mi moje 5 zł!” Żaden z chłopców nie zauważył, że Adaś chowając swoje rzeczy wrzucił je bezpośrednio do plecaka. Każdy z nich mógł zostać ofiarą „żartu” Adasia.

„O nie!” zawołał Adaś śmiejąc się z Grzesia, “umowa jest umową! Powiedziałem, że za 5 zł oddam worek z jego zawartością. Ty zatrzymaj worek, a ja zatrzymam 5 zł”. Wszyscy zaczęli się śmiać z biednego Grzesia. Dla nich to był świetny żart ale czy dla Grzesia to było śmieszne? Na pewno nie! Nie tylko stracił 5 zł ale również ośmieszył się w oczach kolegów. Naprawdę dużo wysiłku musiał włożyć w to, żeby się przy nich nie rozpłakać! Na pewno nie chciał, żeby jeszcze zobaczyli, że płacze!

Adaś był bardzo z siebie zadowolony ale po tej przygodzie zarówno Grześ jak i inni chłopcy przestali mu ufać. Nawet gdy mówił prawdę i chciał się na coś wymienić żaden z chłopców nie chciał ryzykować, że zostanie przez niego oszukany. Koledzy już nie lubili go tak jak wcześniej. Zawsze podejrzewali, że chce sobie z nich zrobić żarty lub w jakiś sposób oszukać.

W Biblii też jest historia osoby, która oszukiwała i która okłamała swojego ojca. Pamiętacie kto?

To był Jakub!

Jakub okłamał swojego tatę podszywając się pod swojego brata Ezawa.

Czy to się dobrze skończyło dla Jakuba? Wcale nie! Jakub zapłacił ogromną cenę za swoje oszustwo!

Musiał nie tylko opuścić swój dom i całą swoją rodzinę ale czekało go jeszcze wiele bardzo ciężkich doświadczeń w życiu. Minęło bardzo dużo czasu zanim pogodził się ze swoim bratem.

 

PAMIĘTAJ!

Bóg nie chce, żebyśmy oszukiwali czy kłamali. Chce, żebyśmy byli uczciwi i prawdomówni, a On będzie nam pomagał i nam błogosławił!

 

ZOBACZ W BIBLII:

Historia o Jakubie i Ezawie – jak Jakub oszukał swojego ojca i brata, 1 Księga Mojżeszowa 27.

 

FacebookTwitter

OCEŃ ARTYKUŁ

super materiał
70

Inne Opowiadania

Pokaż więcej
Filtruj zawartość

Temat

Wesprzyj Fundację
i bibliadladzieci.com

Prowadzenie Fundacji oraz realizowane przez nas działania wymagają wielu środków finansowych i nakładu pracy. Jeśli podoba ci się ta strona i to, co robimy – możesz wspomóc naszą działalność. Każda pomoc się przyda!

Wesprzyj nas

Możesz nas śledzić

Newsletter

Copyright (c) 2020 Copyright Holder All Rights Reserved.