Opowiadania

Słoń uwięziony w bagnie

Dary i talenty
Zniechęcenie

Pewien król miał wiele słoni. Jeden z nich był bardzo potężny, posłuszny i wyszkolony w walce. Brał udział w wielu wojnach z królem i był ulubieńcem króla.

Z biegiem czasu słoń się zestarzał. Król zaopiekował się nim i nie chciał już zabierać go ze sobą na wojnę.

Pewnego dnia słoń poszedł do pobliskiego stawu, aby napić się wody i jego noga utknęła w bagnistym brzegu. Słoń bardzo się starał, ale nie mógł się wydostać. W końcu się poddał.

Wkrótce służący króla zauważyli słonia i poszli w stronę stawu. Wieści o uwięzionym słoniu dotarły też do ​​króla.

Wiele osób zebrało się tam razem z królem i podjęto wiele wysiłków, aby wyciągnąć słonia z tego bagnistego brzegu, ale na nic się to nie zdało. Słoń był po prostu za ciężki.

W tym samym czasie obok tego miejsca przechodził pewien mędrzec. Ludzie zawołali go i prosili o pomoc. Mędrzec wypytał ich o słonia, a potem obejrzał miejsce, w którym zwierzę utknęło.

Następnie powiedział do króla: „Trzeba przy słoniu zagrać na bębnach wojennych”.

Władca poprosił swoich służących o przyniesienie bębnów i wkrótce  wszyscy mogli usłyszeć głośny dźwięk bębnów wojennych. Zaraz też coś się zmieniło w zachowaniu uwięzionego zwierzęcia! Wstał i spróbował z entuzjazmem wyjść z bagnistego brzegu. Wkrótce mu się to udało!

Ludzie, widząc to, byli bardzo zdziwieni i spytali mędrca: „Tak bardzo się staraliśmy, ale nie mogliśmy go wyciągnąć, a teraz słoń wyszedł sam. Jak to możliwe?”

Mądry człowiek powiedział: “To nie była kwestia siły, po prostu zwierzę potrzebowało motywacji. Słoń wcześniej był bardzo aktywny i użyteczny a teraz nie był już do niczego potrzebny, stracił pragnienie i wolę walki. Dźwięk bębnów pomógł mu odzyskać entuzjazm i chęć działania.”

Podobnie w naszym życiu często, gdy czujemy się niepotrzebni i wydaje nam się, że do niczego się nie nadajemy, tracimy chęci na robienie czegokolwiek. Przestajemy wierzyć, że możemy i że potrafimy zrobić coś wartościowego. Grzęźniemy w bagnie wątpliwości i braku wiary.

 

PAMIĘTAJ!

Dla Boga każdy z nas jest wartościowy i każdy z nas ma jakiś dar. Bez względu na wiek, umiejętności czy doświadczenie, Bóg może użyć każdego z nas w swoim dziele, w służbie dla innych ludzi. Jeżeli nie wiesz jak, to pomódl się i czytaj Biblię. Niech Słowo Boże będzie dla ciebie tym, czym bębny wojenne dla starego słonia.

 

ZOBACZ W BIBLII:

„A mamy różne dary według udzielonej nam łaski; jeśli dar prorokowania, to niech będzie używany stosownie do wiary; Jeśli posługiwanie, to w usługiwaniu; jeśli kto naucza, to w nauczaniu; Jeśli kto napomina, to w napominaniu; jeśli kto obdarowuje, to w szczerości; kto jest przełożony, niech okaże gorliwość; kto okazuje miłosierdzie, niech to czyni z radością… W gorliwości nie ustawając, płomienni duchem, Panu służcie”. List św. Pawła do Rzymian 12,6-8.11.

FacebookTwitter

OCEŃ ARTYKUŁ

super materiał
29

Inne Opowiadania

Pokaż więcej
Filtruj zawartość

Temat

Wesprzyj Fundację
i bibliadladzieci.com

Prowadzenie Fundacji oraz realizowane przez nas działania wymagają wielu środków finansowych i nakładu pracy. Jeśli podoba ci się ta strona i to, co robimy – możesz wspomóc naszą działalność. Każda pomoc się przyda!

Wesprzyj nas

Możesz nas śledzić

Newsletter

Copyright (c) 2020 Copyright Holder All Rights Reserved.