Opowiadania

Przepraszam!

Przebaczenie

Małgosia i Dorotka były siostrami. Były też najlepszymi przyjaciółkami. Codziennie po szkole bawiły się razem i najbardziej lubiły bawić się swoimi lalkami. Małgosi (młodszej siostry) ulubiona lalka miała prawdziwe długie włosy i butelkę, z której mogła pić. Dorotki ulubiona lalka miała piękną sukienkę.

Pewnego dnia dziewczynki razem z mamą wyjechały na małą wycieczkę samochodem. Obie wzięły swoje ulubione lalki, żeby w czasie podróży się nimi bawić. Gdy podróż się przedłużała dziewczynki zaczęły się nudzić i marudzić. Nie minęło parę minut, a obie zaczęły się kłócić.

„Hej, nie pchaj się na mnie, to jest moje miejsce”, zaczęła Dorotka. „Nie pcham się na Ciebie!  Mamo, Dorotka na mnie krzyczy, a ja nic nie zrobiłam” poskarżyła się Małgosia. „I nie dotykaj mojej lalki” dodała. „Nic jej nie robię” odpowiedziała starsza siostra i dodałą: „poza tym nie dbasz o nią, więc jeżeli uczeszę jej włosy to tylko jej to dobrze zrobi!” „Tak?” odpowiedziała Małgosia, „to ciekawe czy Ci się spodoba jeżeli ja twojej lalce zgniotę sukienkę! Zobacz!” I Małgosia zaczęła miętosić lalkę starszej siostry.

Kłótnia rozgorzała na dobre. Obie zaczęły krzyczeć i próbować odebrać swoje lalki. W pewnym momencie Małgosia otworzyła okno, złapała lalkę Dorotki w pięknej, już trochę pomiętej sukience, za nogę i zaczęła nią machać za oknem. „Zobacz, zobacz jak wiatr nią powiewa! Jak się nie uspokoisz i nie zostawisz mojej lalki i jej włosów w spokoju to wyrzucę Twoją przez okno!”

Możecie sobie wyobrazić jak bardzo teraz Dorotka była rozzłoszczona. “Zostaw moją lalkę w spokoju!” krzyczała. „Mamo, Małgosia chce wyrzucić moją lalkę przez okno! Powiedz jej, żeby przestała!”

W tym momencie zdarzyły się szybko dwie rzeczy: mama prawie zatrzymała samochód, żeby uspokoić obie dziewczynki, a Małgosia upuściła lalkę starszej siostry. Dorotka zaczęła płakać. „Ona zawsze rusza moje rzeczy! Psuje je, dotyka bez pozwolenia, a teraz wyrzuciła moją ulubioną lalkę przez okno!”

Mama zatrzymała samochód i wysiadła, żeby podnieść lalkę. Małgosia zaczęła krzyczeć: „To Ty zaczęłaś, pierwsza wzięłaś moją lalkę i niszczyłaś jej włosy! Poza tym twojej lalce nic się nie stało. Mama ją zaraz podniesie i dostaniesz ją z powrotem.”

Niestety  stała się rzecz najgorsza z możliwych, lalka wpadła pod koło i kiedy mama ją podniosła okazało się, że jej piękna sukienka jest cała w błocie a sama lalka jest zgnieciona i połamana!

“Zobacz co zrobiłaś!” wołała Dorotka. „Nigdy Ci nie wybaczę, nigdy! Jesteś najgorszą siostrą na świecie! Nigdy już nie będę się z Tobą bawić!” wołała zapłakana starsza siostra.

Wiecie co się stało potem? Na początku Małgosia była tak zła, że nie chciała nawet przeprosić za to co zrobiła. Jednak parę godzin później zaczęła się z tym bardzo źle czuć. Ciężko było jej przyznać, że zrobiła coś bardzo złego. Może Dorotka naprawdę nie będzie chciała już nigdy wiecej się z nią bawić i być jej przyjaciółką? I wtedy wpadła na pomysł! Odda starszej siostrze swoją ulubioną lalkę z prawdziwymi włosami i butelką do picia. To jest jedyny sposób, żeby pokazać jak bardzo jest jej przykro.

W międzyczasie Dorotka też była bardzo zła. Była tak bardzo zła na młodszą siostrę, że postanowiła się zemścić! Wiedziała co zrobi. Zakradnie się do pokoju młodszej siostry i wyrwie jej lalce te jej ukochane prawdziwe włosy! Tak! To jest świetny pomysł. Trochę się martwiła, że jak to zrobi to może już nigdy nie będą przyjaciółkami ale w tym momencie tak bardzo o to nie dbała. Chciała się zemścić!

Cichutko podeszła do pokoju młodszej siostry i otworzyła drzwi. „O! Małgosia! nie wiedziałam, że tu jesteś” powiedziała widząc siostrę w pokoju. „Trudno” pomyślała „mój świetny plan będzie musiał poczekać.”

Wyobraźcie sobie jej zdziwienie kiedy młodsza siostra zaprosiła ją do pokoju i powiedziała: “przepraszam, że wyrzuciłam Twoja lalkę przez okno! Mama powiedziała, że nie da się jej już naprawić więc pomyślałam, że oddam Ci swoją ulubioną lalkę. Proszę, jest twoja” i podała swoją ulubioną lalkę z prawdziwymi włosami starszej siostrze.

Dorotka spojrzała na swoją młodszą siostrę i przyjaciółkę. Pomyślała o swoim planie wyrwania jej lalce jej pięknych włosów i powiedziała: „ja też Cię przepraszam, bo chciałam Ci ją zniszczyć! Nie mogę wziąć Twojej ulubionej lalki ale możemy się nią bawić razem!”

Po tym zdarzeniu Małgosia wiedziała jedno, już nigdy więcej nie chce tak skrzywdzić swojej siostry!

 

PAMIĘTAJ!

Gdy ktoś nas skrzywdzi często nie chcemy więcej widzieć tej osoby, czasem chcemy się zemścić i również zrobić jej coś przykrego. Czesto nie chcemy się więcej do tej osoby odzywać!

Bóg jednak uczy nas jak godzić takie pokłócone osoby. Biblia uczy jak chrześcijanin powinien się zachowywać w takiej sytuacji. Ludzie często się ranią ponieważ są grzeszni. Biblia jednak uczy, żeby przepraszać, jeżeli zrobimy coś złego i wybaczać jeżeli ktoś skrzywdzi nas. Jezus pomaga nam przebaczać nawet tym, którzy bardzo ciężko nas zranili. Przepraszanie i wybaczanie nie jest łatwe i często nie dzieje się szybko. Jednak Bóg pomaga nam, bo chce, żebyśmy razem z Nim i innymi żyli razem jak szczęśliwa rodzina.

Szatanowi zależy, żebyśmy się gniewali, nie wybaczali lub żebyśmy się mścili, bo nie chce, żebyśmy byli szczęśliwi!  Ale Jezus chce dla nas zupełnie czegoś innego. Chce naszego szczęścia i uczy nas, żeby przepraszać i wybaczać, bo tylko wtedy, tak jak uczy nas Jezus, będziemy naprawdę szczęśliwi.

 

ZOBACZ W BIBLII:

„Bo jeśli odpuścicie ludziom ich przewinienia, odpuści i wam Ojciec wasz niebieski. A jeśli nie odpuścicie ludziom, i Ojciec wasz nie odpuści wam przewinień waszych.” Ewangelia św. Mateusza 6,14-15.

FacebookTwitter

OCEŃ ARTYKUŁ

super materiał
19

Inne Opowiadania

Pokaż więcej
Filtruj zawartość

Temat

Wesprzyj Fundację
i bibliadladzieci.com

Prowadzenie Fundacji oraz realizowane przez nas działania wymagają wielu środków finansowych i nakładu pracy. Jeśli podoba ci się ta strona i to, co robimy – możesz wspomóc naszą działalność. Każda pomoc się przyda!

Wesprzyj nas

Możesz nas śledzić

Newsletter

Copyright (c) 2020 Copyright Holder All Rights Reserved.