Opowiadania

Złamane drzewo

Miłość do ludzi
Uświęcenie

Przeczytałam niedawno artykuł, w którym napisano, że na pewnej wyspie jej mieszkańcy mają szczególny sposób wycinania drzew. Jeżeli drzewo jest za duże na ścięcie siekierą, mieszkańcy przewracają je.. krzykiem. Tak było napisane, naprawdę!

Tylko drwale ze szczególnymi uprawnieniami skradają się do takiego drzewa o świcie i nagle krzyczą na nie na całe gardło. To nie jest taki zwykły krzyk, oni to drzewo obrażają! Wołają: „ty najbrzydsze drzewo na świecie, takie krzywe, nawet prosto rosnąć nie potrafi..” i tak dalej, i tak dalej. Wyśmiewają je: „ty grubasie” wołają. I tak przez trzydzieści dni! Potem drzewo umiera i przewraca się. Robią tak, bo według nich, drzewo to żywa istota, która ma duszę i takie złe traktowanie zabija duszę drzewa. Zgodnie z tym co mówią mieszkańcy, ta metoda zawsze działa.

Biedni, prymitywni i zabobonni ludzie, prawda? Krzyczenie na drzewa i wyśmiewanie, wyobrażacie sobie? Jakie to prymitywne! Niemądrzy są mieszkańcy tej wyspy, prawda? Bez współczesnej technologii i nowoczesnego wykształcenia.

My, ludzie wykształceni i nowocześni, nie krzyczymy na drzewa. My krzyczymy na przedmioty i na ludzi. Ja, na przykład, czasem krzyczę na komputer, jak nie robi tego co ja chcę. Nazywam go „złomem” i jeszcze walę w monitor. Mój sąsiad często wrzeszczy na swój samochód, czasem go nawet kopie po oponach. Woła „ty gracie jeden!” Tego lata słyszałam go, jak przez długi czas wrzeszczał na swoją drabinę, która mu się składała w nieodpowiednim momencie.

Dorośli, szczególnie mężczyźni, często, gdy jadą samochodem krzyczą i obrażają innych kierowców. Krzyczymy też na najbliższych (im chyba obrywa się najwięcej). Krzyczymy i mówimy brzydko np. na siostrę albo na brata. Zdarza się to wam czasami?

Zastanawiam się co to daje.. maszyny i samochody po prostu stoją tam gdzie stały i zwykle nie zmieniają swojego działania. Nawet kopanie opony nie pomaga.

Jeżeli chodzi o ludzi.. No cóż.. to już chyba inna sprawa. Ci prymitywni mieszkańcy wyspy mogą mieć trochę racji w tym zabijaniu duszy żyjącego stworzenia. Bo słowa mają ogromną moc, a złe słowa mają ogromną złą moc. Nie wiem czy naprawdę są w stanie złamać drzewo ale na pewno mogą złamać komuś serce.

 

PAMIĘTAJ!

Zawsze uważaj na to co mówisz i tak jak Biblia uczy, mów tylko takie słowa, które budują, a nie niszczą.

 

ZOBACZ W BIBLII:

„Mowa wasza niech będzie zawsze uprzejma, zaprawiona solą, abyście wiedzieli, jak macie odpowiadać każdemu.” List św. Pawła do Kolosan 4,6.

 

FacebookTwitter

OCEŃ ARTYKUŁ

super materiał
29

Inne Opowiadania

Pokaż więcej
Filtruj zawartość

Temat

Możesz nas śledzić

Newsletter

Copyright (c) 2020 Copyright Holder All Rights Reserved.